Začínáme 2: Instalace wordpressu

Všechno co potřebujeme už máme – teď můžeme konečně instalovat  WordPress.

Poslední „českou“ verzi vždy naleznete na https://cs.wordpress.org/. Po instalaci (té se budeme věnovat zanedlouho) na hosting, vám WordPress sám nabídne poslední verzi, která je v tu danou chvíli dostupná, a na tu aktualizujete. Není se třeba bát „ztráty“ češtiny. I když se nainstaluje „anglický“ WordPress, stále tam čeština zůstane zachovaná.

WordPress vždy stáhnete zabalený v raru, nebo v zipu. Extrahujte si složku “wordpress” někam, kde ji pak najdete. Nejjistější to bude na ploše – ať víme, kam pro ni poté sáhnout.

Pohrajeme si s Total Commanderem

Dál se můžeme pohnout až nám Lebeda schválí naši registraci. WordPress máme stažený, ale nemáme ho nainstalovaný. To uděláme teď.

Budeme potřebovat nějaký FTP klient. Kdo má Total Commander a umí s ním, má vyhráno. Kdo Total Commander nemá, stáhne si ho tady a nainstaluje. A nezapomene zrušit zaškrtnutí políčka “Stáhnout také program Lišta Centrum” Ceny za plnou verzi se nelekejte. Zkušební verze funguje na věky a plnou verzi nikdy v historii nikdo nezaplatil.

Fajn – máme Total Commander. Otevřeme ho a použijeme klávesovou zkratku „ctrl + f“ díky které se nám zobrazí nastavení FTP. Tam je vpravo „Nové připojení“, tak na to klikneme. Vyskočí na nás nové okno, které vypadá přibližně takhle. My ho vyplníme následujícím způsobem:ftp-nastavení-lebeda

 • Název relace: tam si můžete napsat co chcete, aby jste to hlavně poznali
 • Hostitel: www.skauting.cz
 • SSL/TLS: určitě zaškrněte, je to povolení šifrovaného spojení se serverem. To zajistí větší bezpečnost vašich přenášených dat.
 • Jméno: jaké je jméno najdete v administraci Lebedy ve vašem účtu (v tabulce popsaný řádek FTP)
 • Heslo: to co jste zadali při registraci.

Odentrujeme a posléze klikneme na tlačítko “Připojit”. Total Commander bude pár (desítek?) vteřin něco chroustat a pak se připojí. Vy uvidíte (pravděpodobně v levé polovině okna obsah vašeho hostingu). Je tam několik složek, které NESMÍTE mazat! Otevřete složku “www”, ta by měla být pro začátek prázdná. Pokud máte úplně nový hosting, je tam jeden soubor ve kterém je php info. Ten smažte a nahrajte soubory WorPressu.

V právém okně se potřebujete dostat tam, kam jste si uložili wordpress. Pokud jste ho uložili na plochu, pak půjdete pravděpodobně cestou users (dvojklik) – vaše jméno (dvojklik)- desktop (dvojklik). Pak (stále ještě v pravé polovině) najdete složku wordpress, otevřete ji (dvojklik), označíte celý její obsah (pomocí klávesové zkratky ctrl+a; to, že jste byli úspěšní poznáte podle toho, že vše zčervená) a poté celý její obsah přetáhnete do levé poloviny. (Kliknu a táhnu – stejně jako když přesouváte složky, nebo ikony na ploše.) Total Commander bude opět chvíli něco chroupat. Ve chvíli kdy přestane, měli byste mít většinu zla za sebou.

Samotná instalace

Poté otevřete svůj prohlížeč (Chrome, Firefox, …) a zadáte vaši adresu. (lasicky.skauting.cz). Kliknete na “pokračovat” a dostanete se k následujícímu oknu. Vyplníte jej následujícím způsobem: Instalace wordpressu

 • Název databáze: je NOVĚ dbXXXXXX (dříve byl název účtu = vaše adresa bez skauting.cz, tedy např “nutrie”, “vydry”, “sasanky”)
 • Uživatelské jméno: NOVĚ usXXXXXX (dříve totéž jako název databáze)
 • Heslo: heslo do databáze, které jste vyplnili a poznamenali si, když jste se registrovali na lebedě
 • Databázový server: můžeme nechat tak, jak je = localhost
 • Předpona tabulek: tu změňte na něco jiného než wp_ a to hlavně kvůli bezpečnosti (třeba: vydryodd_ ; oddsasanky_ je NUTNÉ nezapomenout na podtržítko “_“!)

Pak už stačí kliknout na “instalovat”

No – a teď už si jenom nastavíme jak se web bude jmenovat a jak se do něj budeme přihlašovat! Tedy:

 • Název webu – jak chceme, aby se web jmenoval. Není třeba si tím lámat hlavu, kdykoliv později je možné titulek webu v administraci změnit. Obyčejně to bude něco jako “Oddílový web Divoženek”
 • Uživatelské jméno – jak se budete do administrace přihlašovat? Obyčejně to bude vaše přezdívka. (NEZADÁVAT ADMIN a podobné kombinace! Kvůli bezpečnosti)
 • Heslo – zvolte si jej sami, ale poznamenejte si jej! Silné heslo, alespoň 8 znaků a kombinace písmen (velkých malých) a číslic.
 • e-mail
 • Dostupnost pro vyhledávače – pokud chcete, aby váš web byl dohledatelný Googlem, tak zaklikněte, že ano… obecně to asi spíš chceme… 🙂

A pak už jen “Instalovat WordPress” – hotovo. Můžeme se přihlásit za pomocí údajů, které jsem vyplnili v posledním kroku.

Dotazy, které nejsou k návodu směřujte na https://www.facebook.com/groups/dobrywebpodpora/

Kam dál? https://dsw-navod.skauting.cz/dsw-oddil/zaciname-3-instalace-dsw-sablony/

50 komentářů u „Začínáme 2: Instalace wordpressu“

 1. Ahoj,
  vedoucí zapomněla e-mail, kterým se přihlašuje na wordpress, takže nám nefunguje kalendář a nejdou vkládat fotky. Navíc nám zmizely složky s fotkami, který ji nám vytvořil. Jsem z tohoto systému už nešťastná, můžeš mi prosím poradit, co teď se dá dělat? Zda přidat jiný email nebo to prostě s těmito stránkami vzdát?

  Díky za radu

  Silvie Olomouc
  email: dosousi@gmail.com

 2. Nazdar, výše je napsáno že:
  – název databáze a – uživatelské jméno
  už se nezadávají slovní názvy, ale generovaná čísla usXXXXXX a dbXXXXXX. Díval jsem se na lebedu do naší administrace, a tam žádná alternativní čísla k slovním názvům nejsou? Co tam tedy mám dát? A zároveň, které heslo mm použít, to co si v adminu lebedy dám jako vstup do FTP? Nebo ten, kterým se přihlašuji do lebedy? Děkuji

 3. Ahoj, mám problém po instalaci WordPressu mi to hlásí 503 Service Unavailable – The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later. Problém s místem to asi nebude. Do adresáře FTP jsem ještě nic nenahrávala. Nemohl by to být zase problém na Lebedě (viz komentáře výše)? Díky za odpověď.

Napsat komentář